DMA4100BT Bluetooth Marine Amplifier
Model # 17046483 Mfg # DMA4100BT
3.8 out of 5 Customer Rating
Advice & How-To
3.8 out of 5 Customer Rating
Advice & How-To
Out Of Stock Item out of stock get notified when back in stock:
Thank you! We'll let you know when it's back in stock.
  • 4 Channel Class D Amplifier w/ built-in Bluetooth
  • IP66 Waterproof IPx7 floating RF remote
  • Ultra slim design
  • Peak Power: 1,200W
  • RMS Power @ 4 Ohms: 75W x 4/ RMS Power @ 2 Ohms: 85W x 4/RMS Power (Bridged) @ 2 Ohms: 100W x 2
  • Dimensions: 1.6"H x 7.87"W x 3.1"D
  • Built-in Blueooth with A2DP Audio Streaming
  • IP66 Waterproof Rated
  • Class D Digital
  • Low-Level Inputs (RCA)
  • Built-in High Pass Crossover - 35Hz-250Hz (@12 dB/octave)
  • Variable Gain Control
  • Fuse Rating : 30A x 2
  • Floating IPX7 RF Remote Control (Included)
  • Bluetooth Antenna (Included)
  • Frequency Response: 10hz-35khz
  • High-Pass Frequency Range: 35hz~250hz @12 dB
  • Input Sensitivity: 0.25V~6.0V
  • THD at Rated RMS Power: <0.05% at 1W 1khz
  • Conformal Coated Curcuit Board
Warning
Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov
Type 4 Channel
Dimensions 3 1/8" Width x 1 5/8" Height x 9" Length