SG-DA61500 1500W 6 Channel Amplifier
Model # 19459668 Mfg # 010-02161-00
3.3 out of 5 Customer Rating
Advice & How-To
3.3 out of 5 Customer Rating
Advice & How-To
Out Of Stock Item out of stock get notified when back in stock:
Thank you! We'll let you know when it's back in stock.
One of the most efficient, stunning and powerful marine amplifiers, the SG-DA61500 also features a True-Marine design that will resist corrosion. Its incredible 1500 Watt peak power will power up to 6 pairs of speakers at 2 Ohms (2 x 4 Ohm speakers per channel in parallel) or up to 4 pairs of speakers at 2 Ohms (2 x 4 Ohm speakers per channel in parallel) and 1 subwoofer. RCA line-level inputs allow for easy connection to new or existing systems.
Warning
Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov
Type 6 Channel
Dimensions 8.25" x 2.25" x 16.75"