Bolster Bucket Seat with 8WP23-15S Pedestal
Model # 17097007 Mfg # 8WD1156-8-784
4.6 out of 5 Customer Rating
4.6 out of 5 Customer Rating
Out Of Stock Item out of stock get notified when back in stock:
Thank you! We'll let you know when it's back in stock.
Wise 8WD1156 Premium Bolster Bucket Seat with 8WP23-15S Fixed Height Pedestal. Bucket seat features thick wall rotational molded plastic frame, high compression foam padding, soft touch UV and mildew treated marine grade vinyl with very detailed upholstery. Open back design. Flip-up bolster allows for more visibility while cruising or docking. 15" fixed height pedestal is ABYC rated class AD Driver. 9" diameter cast and polished base plate with recessed knurled holes for mounting. 2 7/8" outside diameter pedestal post with adjustment knobs allow 360 degree swivel and locks down tight. Seat mount is cast aluminum with rubber sleeve for tighter fit.
Application Helm
Color Cuddy Brite White
Dimensions 22" Height x 24" Width x 27" Depth