RB48V100 Lithium Iron Phosphate Deep Cycle Battery, 51.2V, 100Ah
Model # 20660114 Mfg # RB48V100
5 out of 5 Customer Rating
Get 5X West Advantage Points on all purchases for a limited time! Not a rewards member? JOIN NOW
5 out of 5 Customer Rating
Out Of Stock Item out of stock get notified when back in stock:
Thank you! We'll let you know when it's back in stock.
Quantity not available. Please adjust.
RELION RB48V100 Lithium Iron Phosphate Deep Cycle Battery, 51.2V, 100Ah
The RB48V100 is a 48V 100ah lithium deep cycle battery. This lithium iron phosphate (LiFePO4) battery is ready to replace your lead-acid battery bank in your solar energy system or electric vehicle. It’s powerful, rugged, and has an extremely long cycle life. The 48V100 battery can store more energy and charge faster than lead-acid battery alternatives.
Warning
Amperage 100Ah
Battery Type Sealed, Lithium Iron Phosphate
Best Use Deep Cycle
Dimensions 10.0 L x 11.2 W x 32.8 H