RB48V300 Lithium Iron Phosphate Deep Cycle Battery, 51.2V, 300Ah
Model # 20659959 Mfg # RB48V300
4 out of 5 Customer Rating
Get 5X West Advantage Points on all purchases for a limited time! Not a rewards member? JOIN NOW
4 out of 5 Customer Rating
Out Of Stock Item out of stock get notified when back in stock:
Thank you! We'll let you know when it's back in stock.
Quantity not available. Please adjust.
RELION RB48V300 Lithium Iron Phosphate Deep Cycle Battery, 51.2V, 300Ah
This 48V 300Ah lithium iron phosphate battery is perfect in many different applications, including marine and EV. It maintains consistent power and is equipped with an LINYI Connector terminal type and built-in overcharge protection. All RELiON LiFePO4 batteries have installation flexibility, fast-charging capabilities and are maintenance free.
Warning
Amperage 300Ah
Battery Type Sealed, Lithium Iron Phosphate
Dimensions 15.7 L x 19.6 W x 29.1 H