RB48V200 Lithium Iron Phosphate Deep Cycle Battery, 51.2V, 200Ah
Model # 20659942 Mfg # RB48V200
4.2 out of 5 Customer Rating
Get 5X West Advantage Points on all purchases for a limited time! Not a rewards member? JOIN NOW
4.2 out of 5 Customer Rating
Out Of Stock Item out of stock get notified when back in stock:
Thank you! We'll let you know when it's back in stock.
Quantity not available. Please adjust.
RELION RB48V200 Lithium Iron Phosphate Deep Cycle Battery, 51.2V, 200Ah
This 48V 200Ah lithium iron phosphate battery is perfect in many different marine applications. It maintains consistent power and is equipped with an M10 terminal type and built-in overcharge protection. All RELiON LiFePO4 batteries have installation flexibility, fast-charging capabilities and are maintenance free.
Warning
Amperage 200Ah
Battery Type Sealed, Lithium Iron Phosphate
Dimensions 15.6 L x 14.2 W x 34.3 H